Presisering: Shaked Syed sendte har sendt ut en presisering etter sin første analyse etter tallene torsdag. Syed og Norges Bank har ikke fulgt den samme metodikken for å komme frem til prosentfallet for 2017, slik at man ikke kan sammenligne Syeds -18,7 prosent med Norges Banks -7 prosent.
Torsdag publiserte Statistisk sentralbyrå oppdaterte anslag for oljeinvesteringene på norsk sokkel. Byrets investeringstelling er tidligere blitt omtalt som «et av Norges viktigste tall».
Oljeselskapene antar nå et fall i oljeinvesteringene for 2016 på 14,6 prosent, mot tidligere antatt 13,3 prosent. Undersøkelsen ble gjennomført i mai.
Les alt om tallene her:
- For første gang fikk vi også anslaget for 2017, som kom inn på horrible -18,7 prosent, skriver sjeføkonom Shakeb Syes i SpareBank 1 Markets.
Usedvanlig svake
Anslagene for både 2016 og 2017 er ifølge Syed lavere enn Norges Banks estimat på henholdsvis - 12 prosent og -7 prosent.
- Usedvanlige svake oljeinvesteringstall øker sannsynligheten for rentekutt allerede neste måned, mener Syed.
Kronen styrket seg imidlertid etter tallene:
- Antagelig drevet av oljeprisen som nå for første gang på lenge har steget til over 50 dollar fatet.
2017-anslaget er langt svakere enn også Finansdepartementet og SSB har lagt til grunn.
- Nå får vi virkelig håpe på at dette estimatet ikke materialiserer seg, for hvis dette slår igjennom er det alt annet enn gode nyheter for norsk økonomi. I så tilfellet ser vi ikke bort i fra nullrente eller minusrente også fra Norges Bank, skriver han.
- At det blir et rentekutt etter sommeren ser vi nå bankers, er konklusjonen.
Les DNs gjennomgang av oljekrisen her! (DN+)
I tråd med forventningene
- Tallene er greit i tråd med det vi ventet. Og trolig i tråd med Norges Banks forventninger, vil jeg tro, sier sjeføkonom Kari Due-Andresen i Handelsbanken Capital Markets.
Investeringsfallet fra i fjor til i år ser ut til å bli rundt 15 prosent, noe i overkant av hva Norges Bank har lagt til grunn, ifølge sjeføkonomen.
- Det ser ut som det indikeres et fall til neste år på rundt syv prosent, noe som er i tråd med hva Norges Bank har lagt til grunn. I sum er dette godt i tråd med Norges Banks forventninger, og burde bidra lite til å endre Norges Banks renteanalyse, sier Due-Andresen.
Hun peker på at det store spørsmålet er hvor kraftig ringvirkningene i norsk økonomi blir.
- Vi har allerede sett at BNP-veksten og sysselsettingsveksten har bremset opp til rundt null. Så nedturen til norsk industri er ikke over, sier Due-Andresen.
Hun peker også på at det er en tett samvarians mellom utviklingen på norsk sokkel og samlet industriproduksjon i Norge, grunnet høy oljeavhengighet i norsk industri.
- Videre fall til neste år viser at bunnen for norsk industri fortsatt ligger foran oss, sier Due-Andresen.
Les også på DN.no i dag:
Se DNtv: De vanligste løpefeilene