Da Lasse Carlsen Smedsvig (25) og kompisen Harald Reigstad Aalvik (28) reiste rundt i foreldrenes bil og solgte kasser med matingrendienser i 2013, var det få som trodde at Adams Matkasse skulle bli så stort.
I dag er nesten 1000 mennesker i sving hver uke for å få levert matkasser til over 30.000 kunder over hele landet. Bare i fjor endte omsetningen på 302 millioner kroner og et årsresultat på rundt åtte millioner.
Ifølge skattelistene har også de fire gründerne bak selskapet til salt i maten: I 2015 hadde de minst ti millioner kroner hver i inntekt
Daglig leder Smedsvig tjente mest med 17,6 millioner i inntekt. Men han avviser at pengene har gått til champagne eller fete sparekontoer.
– Dette er faktisk bare en teknisk greie for oss. Vi har reinvestert penger i vårt morselskap, Linas matkasse, for å være med på den internasjonale satsingen deres. Ettersom vi eier aksjer privat, så dukker disse inntektene opp i skattelistene, sier Smedsvig til DN.
Åpnet i Finland
Linas Matkasse ble startet av Carolina «Lina» Gebäck og gründer Niklas Aronsson i Sverige i 2008. Selskapet hadde i 2013 en omsetning på 430 millioner svenske kroner, og gikk 15 millioner i minus på bunnlinjen.
Selskapet bak Linas Matkasse, Carolinas Matkasse AB, eier i dag 96,52 prosent av aksjene i Adams Matkasse.
Smedsvig synes det er spennende å være en del av åpningen av nye markeder ute i Europa, og sier at de selv jobber aktivt for å bli større i andre land enn Norge.
– Vi har fortsatt en lang vei å gå og har ikke landet helt ennå. Nå har vi akkurat åpnet i Finland, og bruker masse tid der. Det er mange baller i luften, men mange spennende planer fremover, sier han.
– Hva er ditt beste råd til unge gründere som vil lykkes som dere?
– Lag et holdingselskap – selv om det koster 30.000 kroner. Da har du litt mer fleksibilitet. Det får være mitt «tip of the day», sier han med et smil.
Vi vil gjerne høre fra deg! Send oss en mail på mre@dn.no.
Anbefalt av DNtv:
Her går Michelle Obama i strupen på Trump
0 seconds of 48 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Neste
Meretes utvalgte: Delikat drikkevin fra Burgund
01:13
Copied
Live
00:00
00:48
00:48
Se mer
01:13
Meretes utvalgte: Delikat drikkevin fra Burgund
02:20
Trumps tale: – Jeg vil helt enkelt sette Amerika først
01:24
Meretes utvalgte: – En vin alle bør bli bedre kjent med
02:23
Makteliten om Trump: – Ja altså, han...
02:14
Trump tok imot Zelenskyj i Trump Tower: – Veldig godt forhold til president Putin, som dere vet
02:18
Donald Trump på talerstolen: – Vi skal fikse alt
03:05
Stoltenberg om båndene til Melania og Trumps rike støttespillere
01:54
Trump utelukker ikke resesjon: – Det tar litt tid
04:56
Her mister Trump besinnelsen for åpent kamera: – Kommer til å bli bra tv
01:42
Trumps promo-stunt: – Prøvde å få mer penger ned i lommene til Musk
Lukk
Her går Michelle Obama i strupen på Trump
Michelle Obama er tydelig i sitt budskap etter at den ti år gamle, private samtalen der Trump pratet om hvordan han tar for seg av damer ble kjent.
00:49
Publisert:
Tid for dekkskifte. Har du husket denne?
0 seconds of 2 minutes, 11 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Neste
Meretes utvalgte: Delikat drikkevin fra Burgund
01:13
Copied
Live
00:00
02:11
02:11
Se mer
01:13
Meretes utvalgte: Delikat drikkevin fra Burgund
02:16
Bil med Embret tester Volvos flaggskip: – To ting jeg ikke liker så godt og tre ting jeg elsker
01:54
Trump utelukker ikke resesjon: – Det tar litt tid
04:50
Tid for blindsmaking av portvin: – Hva er literpris?
01:53
Bil med Embret: – Her skal det godt gjøres å mistrives
05:54
Bil med Embret: – Blir du ikke lykkelig av å kjøre rundt i dette må du skjerpe deg
01:29
Bil med Embret: Dette er bilen som gjør at elbil-målet kan nås
01:55
Kjetil Try om politiske slagord: – Det gikk jo verden rundt. Jens sa det var det første Obama spurte om
02:52
Toyota Yaris til 1,2 millioner: – Noe av det mer absurde i bilverdenen
01:35
Da Elon Musk gjorde dette, avbrøt CNN sendingen
Lukk
Tid for dekkskifte. Har du husket denne?
Gjør du det selv så er det et par ting du må være oppmerksom på, spesielt om du har uorginale felger på dekkene dine.
02:12
Publisert:
(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.