Nedgang på Oslo Børs – Aker BP og Equinor steg forsiktig

Helgens grep fra Opec+ sendte oljeprisen markant opp gjennom mandagens handel på Oslo Børs.

Hovedindeksen på Oslo Børs har steget rundt ti prosent hittil i år.
Hovedindeksen på Oslo Børs har steget rundt ti prosent hittil i år.Foto: Øyvind Elvsborg

Hovedindeksen på Oslo Børs falt en knapp halv prosent på ukens første handelsdag, samtidig som at oljeprisen var opp over to prosent.

Blant tungvekterne var Equinor og Aker BP opp henholdsvis 0,5 og én prosent, mens Kongsberg Gruppen falt 3,6 prosent. DNB og Telenor endte også dagen i minus, mellom en halv og én prosent.

Oljeopptur

Oljeprisen stiger til over 74 dollar fatet etter at Opec+-grupperingen – med Saudi-Arabia i spissen – i helgen varslet at den vil utsette sin planlagte produksjonsøkning.

Økningen skulle egentlig starte i desember, men er nå forskjøvet til ut året.

Opec+-medlemmene skal møtes personlig 1. desember i Wien, hvor en endelig beslutning forventes, ifølge en uttalelse.

Til tross for økningen i oljeprisen, som historisk har vært godt for kronekursen, svekkes kronen mandag morgen. En euro koster 11,99 kroner og en amerikansk dollar koster 11 kroner.

Dollarnedtur

Mot andre valutaer svekker imidlertid dollaren seg.

Siden fredag har dollarindeksen falt og Financial Times setter det i sammenheng med at meningsmålinger i helgen antyder at sjansen for en Donald Trump-seier har falt, i hvert fall mer enn det investorene har trodd.

Også i bettingmarkedet har sannsynligheten for en Trump-seier falt, men han er fortsatt favoritt blant spekulantene.

Flere økonomer og analytikere har pekt på at en Trump-seier vil føre til høyere inflasjon på grunn av blant annet tollpolitikk, som igjen vil føre til et relativt høyere rentenivå, som er styrkende for dollaren.

Flomofrene kastet gjørme på kongen: – Mordere
0 seconds of 1 minute, 14 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:14
01:14
 
Publisert 4. november 2024, kl. 08.01Oppdatert 4. november 2024, kl. 15.31