Forsiktig oppgang på Oslo Børs

Hovedindeksen startet uken litt opp fra fredagens sluttkurs.

Oslo Børs åpner ukens handel rolig.
Oslo Børs åpner ukens handel rolig.Foto: Øyvind Elvsborg

Hovedindeksen på Oslo Børs steg til slutt 0,1 prosent på ukens første handelsdag.

Det skjer etter at de asiatiske børsene falt svakt gjennom natten og morgenen. I Kina ble det sluppet flere viktige makrotall natt til mandag, deriblant tall for detaljhandelen i mai som var sterke, mens tallene for industriproduksjonen skuffet.

Fredag kveld falt også de ledende amerikanske børsindeksene litt fredag. Men sist uke sett under ett var nok en sterk børsuke, der blant annet teknologiindeksen Nasdaq satte nok en «all-time high». Teknologikjempene Apple og Nvidia var blant selskapene som satte nye rekordnoteringer sist uke.

Børskjemper faller – laks stiger

Kongsberggruppen falt nesten fem prosent ved åpning, men hentet seg inn og endte ned en halv prosent. Norsk Hydro-aksjen falt over to prosent. MPC Container Ships steg over fem prosent og Schibsted var opp 0,8 prosent. BW LPG steg nesten fire prosent, mens de John Fredriksen-dominerte rederiene Frontline og Golden Ocean falt henholdsvis 1,7 og 0,5 prosent.

DNB-aksjen steg 1,2 prosent, mens Equinor endte ned 0,3 prosent.

Norwegian-aksjen steg 1,3 prosent, selv om pilotene i selskapet stemte ned forslaget om et nytt lønnstilbud. Men nye forhandlinger er i gang, og Norwegian opplyser å ha tro på å lande en avtale og unngå pilotstreik i sommer.

Oljeprisen viser styrke

Nordsjøolje handles for 82,50 dollar fatet i spotmarkedet mandag , en liten tanke ned siden før helgen.

Oljeprisen holder stand til tross for rapporter som antyder lavere etterspørsel og sviktende forbrukertillit i USA, samt økt produksjon i Kina som er verdens største oljeimportør. Samtidig har Biden-administrasjonen kunngjort at de åpner for å bruke mer olje fra de strategiske oljelagrene, hvis de vurderer dette som nødvendig. Ingen president har trukket så mye olje ut av nødlagrene som Biden. Han tappet flere hundre millioner fat etter prishoppet som fulgte etter at Russland invaderte Ukraina, slik at beholdningen falt til det laveste nivået siden 80-tallet.

Kronen er nokså uendret fra før helgen. En euro koster fortsatt knapt 11,50 kroner, og usikkerhet foran valget i Frankrike er gode nyheter for nordmenn som skal på sommerferie til eurosonen. Dollaren har styrket seg mot kronen den siste uken, og en dollar koster nå 10,73 kroner. Den norske kronen er igjen verdt litt mindre enn svenskekronen, 101,60 kroner for hundre svenske mandag formiddag.

Publisert 17. juni 2024, kl. 07.06Oppdatert 17. juni 2024, kl. 14.34
Oslo BørsHovedindeksenOljeOljeprisen