Nyboligsalget steg med 42 prosent i februar: – Ser ut til å gå i riktig retning

Nyboligsalget tok seg opp forrige måned, men Boligprodusentenes Forening understreker at det fremdeles er svært lave nivåer.

Nyboligsalget tok seg opp forrige måned.
Nyboligsalget tok seg opp forrige måned.Foto: Øyvind Elvsborg

Igangsettingen var 82 prosent høyere i februar 2025 sammenlignet med februar 2024.

– Vi gleder oss over den positive starten på 2025. Vi er fremdeles på svært lave nivåer, men trenden ser ut til å gå i riktig retning, sier administrerende direktør i Boligprodusentene Lars Jacob Hiim i en pressemelding.

Foreningen skriver at boligproduksjonen fortsatt er langt unna det som beskrives som «nødvendig nivå».

– Vi forventer nå at regjeringen kommer med kraftfulle tiltak for å følge opp målet om 130.000 boliger til 2030. Husbankenes ordning for lån til boligkvalitet, som var tom til vinterferien, må fylles opp, plan- og byggesak må forenkles, og fordyrende krav som øker byggekostnadene for nye boligprosjekter må stoppes, sier Hiim.

Den siste tremånedersperioden er det blitt solgt 4665 boenheter, 23 prosent høyere enn i tilsvarende periode året før. Igangsettingen den forrige tremånedersperioden var 11 prosent over samme periode året før.

*

Publisert 18. mars 2025, kl. 09.16Oppdatert 18. mars 2025, kl. 12.51
EiendomNyboligmarkedet