Oljetopp Jarand Rystad tror «nye toner» fra EU kan øke støtten til leting i Norge

Oljekonsulenten tror EUs nyerklærte støtte til leting og investeringer i Norsk olje og gass kan påvirke opinionen her hjemme. Hos MDG frykter man akkurat det samme.

Den siste dråpen olje som produseres i verden, bør produseres i Norge, mener konsulenttopp Jarand Rystad.
Den siste dråpen olje som produseres i verden, bør produseres i Norge, mener konsulenttopp Jarand Rystad.Foto: Marie von Krogh

Sist torsdag ble Norge og EU enige om å styrke energisamarbeidet for blant annet å skaffe Europa mer olje og gass på kort og lengre sikt. Etter et møte mellom olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) og Europakommisjonens visepresident og sjef for det grønne skiftet, Frans Timmermanns, kom det en felles erklæring som inneholdt sjeldent sterk støtte fra Brussel til norsk oljepolitikk.

Her heter det blant annet at «EU støtter Norges videre leting og investeringer for å bringe olje og gass til det europeiske markedet», og at Norge kan «fortsette å være en stor leverandør til Europa også på lang sikt, forbi 2030».

Overfor DN beskrev Aasland signalene fra Europakommisjonen som «noe av det mest kraftfulle jeg har hørt».