Kronikk: Norge bør reforhandle handelsavtalen med Brasil

Handelsavtalen med Mercosur kan øke avskogingen i Amazonas. Bør den ratifiseres eller reforhandles?

I mai ble det avslørt at miljøvernministeren i Brasil, Ricardo Salles, ønsket å benytte koronakrisen til å fjerne ytterligere rester av miljøregulering. En smartere handelsavtale kan hindre dette.
I mai ble det avslørt at miljøvernministeren i Brasil, Ricardo Salles, ønsket å benytte koronakrisen til å fjerne ytterligere rester av miljøregulering. En smartere handelsavtale kan hindre dette.Foto: Evaristo Sa/AFP/NTB Scanpix
I motsetning til Norge, er nå Tyskland, Frankrike, Nederland, Irland, Belgia og Østerrike med i den voksende gruppen av land som er skeptiske eller motstandere av å ratifisere handelsavtalen med Mercosur.

EU ble ferdig med sin avtale i juni 2019. Like etter ble brannene i Amazonas svært synlige, og verdenssamfunnet la politisk press på Brasil for å reversere avskogingspolitikken.

Likevel fulgte Norge og Efta etter ved å konkludere sin egen handelsavtale 23. august samme år.