Sentrumsbutikker frykter kollaps etter nye koronatiltak: –Ryker også november og desember, så vet jeg nesten ikke hvordan det vil gå

Hjemmekontor og avlyste arrangementer går hardt utover sentrumsbutikkene. Enkelte butikker har mistet 45 prosent av omsetningen etter sommeren.

Henrik Ruud, som er eier og daglig leder i Grændsens Skotøimagazin, merker nå at de oppsparte midlene renner ut. Han er en av flere butikkeiere på kjøpesenteret Byporten som opplever kraftig omsetningsfall.
Henrik Ruud, som er eier og daglig leder i Grændsens Skotøimagazin, merker nå at de oppsparte midlene renner ut. Han er en av flere butikkeiere på kjøpesenteret Byporten som opplever kraftig omsetningsfall.Foto: Elin Høyland

På kjøpesenteret Byporten like ved Oslo S er det vanligvis et rush av kunder opp rulletrappen hver ettermiddag. Onsdag er det kunder bare i noen av butikkene som selger klær og sko.

De siste månedene har Byporten vært blant kjøpesentrene som har fått merke koronanedturen hardest.

– Det er fortsatt en ekstrem omsetningsnedgang. Hvor dårlig kan det bli? Vi føler at vi blir stående alene, sier Henrik Ruud, daglig leder i Grændsens Skotøimagazin.