Regjeringen og Sverigedemokraterna har besluttet å fjerne flyskatten. Det skriver nyhetsbyrået TT i en artikkel som er publisert på Dagens Industris nettside.
Flyskatten skal bort fra og med 1. juli 2025.
– Vi gjør det for å fremme flytrafikken i hele landet og dermed forbedre tilgjengeligheten i hele landet. Det blir ganske enkelt lavere billettpriser, sier Sverigedemokraternas gruppeleder Linda Lindberg på et pressetreff.
Flyskatten ble innført i 2018 som et klimatiltak, og har brakt inn skatteinntekter på rundt 1,8 milliarder svenske kroner årlig, ifølge TT.
For passasjerer har det vært snakk om et påslag på 76 kroner for reiser i Europa og 315 kroner for reiser til USA.
Norwegian-aksjen stiger for øvrig nesten seks prosent på Oslo Børs tirsdag ettermiddag. Den steg rundt tre prosent den første handelstimen.