Lagmannsretten avviser Christian Eidems private straffesak mot Einar Greve
Eidem ble frifunnet for grov kroppsskade mot Greve i lagmannsretten, men nå er det klart at de ikke vil behandle hans private straffesak mot investoren.
Derfor har Eidem gått til privat straffesak mot Greve. Det er en mulighet når påtalemyndigheten ikke selv tar ut tiltale, men krever at domstolene finner grunnlag for det.
Mandag ble det klart at Borgarting lagmannsrett avviser at en privat straffesak er en nødvendig korreks for å rydde opp etter slåsskampen som fant sted høsten for tre år siden. I kjennelsen blir det klart at lagmannsretten tviler på at Greve vil bli dømt for sin opptreden på innflytningsfesten.
– I lys av det samlede bevisbildet er det betydelig usikkerhet knyttet til skyldspørsmålet, og det er etter lagmannsrettens syn kun en viss utsikt til at Eidem kan oppnå en fellende dom mot Greve for en kroppskrenkelse i form av et dytt i andre etasje, heter det i avgjørelsen.
Utelukker ikke anke
Eidems advokat Steinar Jacob Thomassen, opplyser at han har tilbrakt hele dagen i retten og kun har rukket å kikke så vidt på avgjørelsen.
– Men jeg vil si at jeg er overrasket, sier advokaten.
Han viser til at hans klient ble frifunnet i den andre straffesaken, der Greve var den fornærmede part. Dette fordi lagmannsretten kom til at tingrettens bevisresultat knyttet til om Eidem med vilje påførte Greve «grov kroppsskade» var feil.
– Når lagmannsretten først er kommet til den konklusjonen at Greve dyttet Eidem slik at han fikk en kroppsskade, så synes jeg det er merkelig at dette ikke skal legges til grunn i en straffesak mot Greve.
På spørsmål om de vurdere å anke denne avgjørelsen helt til Høyesterett, understreker Thomassen at adgangen er noe snevrere.
– Jeg tror at min klient vil vurdere det, men om det blir noe av får vi se på.
En som ikke er veldig overrasket over avgjørelsen som kom mandag, er motpartens advokat Ellen Holager Andenæs.
– Hvis man leser kjennelsen så vil jeg ikke si det er så mye å være overrasket over. Jeg syntes den var grundig og god, og temmelig uangripelig. Så det å gå inn i slike detaljer synes jeg ikke denne saken fortjener, sier hun.
– Det er åpenbart at det var riktig å avvise saken.
Ikke punktum
Punktum i oppgjøret mellom Eidem og Greve er imidlertid ikke satt. Nå venter partene på svar om Høyesterett skal behandle anken fra Eidem i den andre straffesaken som er gående. For selv om fotballrådgiveren ble frifunnet for å ha påført investoren grov kroppsskade, ble han likevel dømt til å betale Greve erstatning på 16.500 kroner, og 30.000 kroner i oppreisning.
Andenæs forteller at hennes klient ikke er videre stresset over dette.
– Han tar det med ro. Vi avventer resultatet og satser på at dette snart er over, sier hun.