Arbeiderpartiets tapte mulighet
Norges oljepenger går stort sett til offentlige utgifter, uavhengig av hvem som er i regjering. Ville det ikke vært populært med lavere skatt på arbeid?
Og i forlengelsen av dette kunne en samfunnsøkonomisk bekymring vært at hvis staten noensinne fikk tilført litt penger utenfra, ville det bli et voldsomt press mot lavere skatt på arbeid.
Men ser jeg på norsk økonomisk politikk over de siste 20 årene, virker det som om det i Norge er motsatt. Staten har fått tilført en enorm pengestrøm utenfra gjennom grunnrenter fra oljeproduksjon. Offentlig pengebruk har fornuftig nok skutt i været, det er jo liten vits med ekstra inntekter om man ikke bruker dem. Men merkelig nok har lavere skatt på arbeid ikke blitt prioritert. Omtrent alle de ekstra inntektene har gått til offentlige utgifter.