Tusenvis av arbeidere i statseide som jobber med produksjon av olje, gass og petrokjemiske produkter i Kuwait varsler at de vil gå ut i streik fra om med søndag 17. april. Det melder nyhetsbyrået Reuters.
- Fagforeningen ser seg nødt til å ta den vanskelige avgjørelsen om å eskalere med denne avgjørelsen om en generalstreik i alle landets olje- og gassektorer, sa Saif al-Qahtani, sjefen for Kuwaits fagforening for arbeidere i petroleumssektoren i en pressekonferanse mandag kveld ifølge nyhetsbyrået.
Arbeiderne ønsker å protestere mot myndighetenes planer om å kutte lønn og andre fordeler.
En talsmann for det nasjonale oljeselskapet Kuwait Petroluem Corp sier at hverken produksjon eller eksport vil påvirkes av en eventuell streik, ettersom selskapet kan leie inn nye ansatte til å opprettholde driften.
I motsetning til flere andre Golfstater er streiker relativt utbredt blant arbeidere i offentlig sektor. I land som Saudi-Arabia og De forente arabiske emirater er fagforeninger forbudt.
Kuwait er medlem i oljekartellet Opec, og produserer omlag tre millioner fat olje per dag.
LES OGSÅ OM:
Det startet med en oppfinnelse i 1977 - nå selger han familiebedriften for gigantsum - barna ikke interessert
Milliardærer flokker til tre blokker:
Skal snu trenden:
(+)
Statoils problembarn er blitt pengemaskin:
(+)
Kunstig intelligens gjør at treningssenteret vet når du skal slutte
Se Rune Bjerkes forklaring: