Dobler skicharter til Norge: – Dette er bare gull for oss
Godt hjulpet av svak krone og varierende snøforhold i Alpene de siste årene, dobler reiselivsgiganten TUI antall charterturer med britiske skigjester til norske alpinsteder.
– Ingen legger igjen mer penger enn britene, så dette er bare gull for oss, sier Atle Hovi på Beitostølen, nå som det er avklart at etterspørsel fra britiske gjester er så stor at TUI-eide Crystal Ski Holidays dobler antall ukentlige charteravganger fra Storbritannia til Norge.
Inneværende sesong lander det på Gardermoen hver uke i ti uker et Boeing 737 800 fly med 200 gjester direkte fra Gatwick utenfor London. Disse utgjør dermed til sammen 14.000 gjestedøgn.
Med et forsiktig anslått forbruk på 2000 kroner dagen til opphold, aktiviteter og restaurantbesøk, vil disse legge igjen 28 millioner kroner i Norge før de har reist hjem.
Neste vinter blir det dobbelt så mye - med nytt charterfly direkte fra Manchester.
Bergen neste?
Det er 12 år siden destinasjonene Geilo og Beitostølen etablerte prosjektet, og senere selskapet, Norway home of skiing, med London-baserte Trevor De Villiers som daglig leder. Den gangen var målet å få på plass internasjonale charterankomster til Leirin i Valdres, en flyplass som siden ble lagt brakk.
Nå er det Gardermoen som gjelder. Og siden etableringen av selskapet har også Norefjell, Gausta, Voss, Myrkdalen samt Narvik blitt med i selskapet.
De 200 gjestene som hver søndag lander på Gardermoen drar videre til enten Beitostølen, Geilo, Norefjell eller Gausta.
– Det er svært gledelig at etterspørselen er blitt så stor at TUI fra neste år også setter opp ukentlige charterturer fra Manchester, sier De Villiers.
– Vi ser allerede i år at etterspørselen i uke syv gjør at det blir satt opp et ekstrafly derfra. Det er jo en erkjennelse av at norske skidestinasjoner er like etterspurt som våre rivaler i Mellom-Europa og Sverige, mener han.
– Det er klart at den er en fordel, men en skiferie er aldri billig, så jeg tror ikke valutaen er avgjørende. Da er det mye viktigere med stabile og gode snøforhold og unike naturopplevelser. Der kan ingen andre i Europa måle seg med Norge, mener han.
– Vi jobber med å få på plass charter fra London til Bergen også. Og til Tromsø. Men disse er ikke avklart ennå, sier han.
– Et nytt eventyr
Crystal Ski-sjef Chris Logan skriver i en epost at inneværende chartersesong til Norge har vært en stor suksess, og at han gleder seg til å tilby direktefly til kunder i nordlige deler av Storbritannia neste vinter.
– Norge har vist seg å være en ekstremt populær destinasjon som alternativ til skiresorter i Alpene, skriver han.
Atle Hovi, som eier Beitostølen Resort sammen med broren Bjørnar, har regnet ut at de 60–70 britiske gjestene som hver uke ankommer destinasjonen i sum vil generere åtte millioner kroner i omsetning i løpet av vinteren.
– De kommer i ti uker i år og bor her i syv døgn sammenhengende. De bruker penger på alle våre fasiliteter, på sportsbutikken, skiutleie, heiskort og serveringssteder, og kjøper i tillegg andre aktiviteter, sier han.
– At vi nå får en ny charter neste år fra Manchester er virkelig starten på et nytt eventyr. For TUI og Crystal har et gigantisk markeds- og distribusjonsapparat som gjør at vi blir satt på kartet på en måte vi aldri kunne ha klart alene. Det fører til at vi også som en ekstra bonus får direktebestillinger fra britiske gjester som kommer hit med rutefly. Så årets sesong blir helt sikkert ny rekord. Og neste år ligger an til å bli enda bedre, godt hjulpet av disse charterflyene fra England.
– Ja, men det er tydelig at folk prioriterer ferieopplevelser med familien høyt, selv i tøffe tider, mener Hovi.