06.04.2025 Norge har bedt USA om avklaringer om Trump-tollen Norge er ikke blant over 50 land har tatt kontakt med USA for å forhandle om tollkutt. Men Norge har bedt om avklaringer.
16.02.2025 Møtte Trumps spesialutsending: – Viktig å ikke overreagere Mens utenriksminister Espen Barth Eide kritiserer USA hardt, advarer finansminister Jens Stoltenberg mot å forsterke konflikten.
13.02.2025 Barth Eide om Trumps Putin-samtale: – Sterke reaksjoner Utenriksminister Espen Barth Eide advarer om alvorlige konsekvenser for Europa hvis Trump presser gjennom en dårlig fredsavtale for Ukraina.
05.02.2025 Barth Eide varsler taktskifte i EU-tilpasningen: – Nå er det full fart fremover Allerede første dag med Senterpartiet ute av regjeringen, samlet utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) alle statsrådene, med beskjed om å øke tempoet med å innføre flere EU-direktiver.
02.02.2025 Bloomberg-økonomer: – Det Trump har kunngjort er enormt Amerikanerne kan få dyrere bensin og avokado på grunn av Donald Trumps tollbestemmelser.
10.01.2025 35 norske saker under lupen for sanksjonsbrudd Et nytt direktorat ved navn Deksa skal vokte eksporten av sensitiv teknologi fra Norge. Etterretningstjenesten og PST følger flere nettverk som jobber for å omgå sanksjonene.
14.07.2024 Espen Barth Eide Norsk initiativ fikk Nato på riktig spor Nato-toppmøtet i Washington ble en tydelig bekreftelse på at vår 75-årige allianse er i god skikk og klar for fremtiden.
19.06.2024 Utenriksministeren om klimatolltrøbbel for norske bedrifter: – Ingen i Ålesund taper en eneste krone nå Regjeringen ber bedriftene kontakte EU om de trenger råd og hjelp om klimatollspørsmål – for det kan ikke norske myndigheter svare på.
24.05.2024 Eide om Palestina-vedtaket: – Det er et tøft spill Utenriksminister Espen Barth Eide innrømmer at det var delte meninger i UD om anerkjennelsen av Palestina og avviser at han har gitt etter for press fra sine egne.
24.05.2024 Israel vurderer å kreve Norge fjernet fra internasjonalt lederverv Norge har ledet den internasjonale givergruppen for Palestina siden 1993. Nå diskuterer den israelske regjeringen om Norge bør kastes.
21.05.2024 Anne Rokkan Hva er det som får oss til å tro at Israel er mottagelige for diplomati? Det er ikke vanskelig å forstå at diplomati er vårt viktigste verktøy. Det er vanskelig å forstå hvordan det plutselig skal virke på Benjamin Netanyahu.
22.04.2024 Karen-Anna Eggen Amerikansk støtte i tolvte time viser behovet for en europeisk Ukraina-strategi Den amerikanske kongressen har endelig gitt grønt lys for militærpakken til Ukraina. Nå trengs en helhetlig europeisk strategi knyttet til egen sikkerhet og støtte til Ukraina, vårt førstelinjeforsvar i håndteringen av trusselen fra Moskva.
11.04.2024 Kjetil Wiedswang EØS-snork som vekkerop Utredernes viktigste funn er at eneste alternativ til EØS er EU-medlemskap. Viktigste virkning er at den åpner for nok en utredning.
11.04.2024 EØS-utvalg tar EUs parti mot Norge EØS-utredningen, som var nei-partienes seier i regjeringsforhandlingene, anbefaler at Norge reduserer etterslepet av EU-lover. Akkurat slik EU nylig krevde.
19.02.2024 Utenriksministeren om salg av oljeutstyr til Russland: – Selvstendige valg Norske Scana solgte oljevernutstyr til en russisk leverandør med Gazprom som sluttbruker. – Opp til folk, bedrifter og organisasjoner å gjøre egne etiske vurderinger, sier utenriksministeren.
19.06.2024 Utenriksministeren om klimatolltrøbbel for norske bedrifter: – Ingen i Ålesund taper en eneste krone nå Klima
21.05.2024 Hva er det som får oss til å tro at Israel er mottagelige for diplomati? Anne Rokkan Kommentar
22.04.2024 Amerikansk støtte i tolvte time viser behovet for en europeisk Ukraina-strategi Karen-Anna Eggen Kronikk