Tesla-salget i EU halvert i årets to første måneder

Salget av Teslas elbiler gikk ned med 49 prosent i januar og februar sammenlignet med samme periode i fjor, ifølge bilbransjeforeningen ACEA.

Salget av nye Tesla-er var halvert i EU de to første månedene i år, sammenlignet med samme periode i fjor.
Salget av nye Tesla-er var halvert i EU de to første månedene i år, sammenlignet med samme periode i fjor.Foto: Damian Dovarganes/AP/NTB

Mer alderstegne modeller er én faktor bak nedgangen, men det kan også være at mange elbilister lar være å kjøpe Tesla i protest mot toppsjef Elon Musk etter at han ble en av Donald Trumps nærmeste rådgivere.

Musk har vært svært synlig og tilsynelatende skånselløs i sin rolle som sløserijeger for den amerikanske presidenten. Som leder for den nye effektiviseringsetaten Doge har Musk fått i oppdrag å kutte drastisk i offentlige utgifter.

I USA har flere Tesla-utsalg blitt angrepet og utsatt for hærverk og brannstiftelse, og aksjekursen har stupt de siste månedene med en nedgang på over 40 prosent siden midten av desember.

*

Publisert 25. mars 2025, kl. 06.23Oppdatert 25. mars 2025, kl. 07.18
TeslaEuropaBilUtenriks